TKB Üyeliği Kesinleşti

TKB Üyeliği Kesinleşti

0
597

Tarihi Kentler Birliği’ne (TKB) üyeliği kabul edilen ve İçişleri Bakanlığı tarafından da onaylanan Tirebolu Belediyesi’nin, bu sayede farklı hibe programlarından yararlanacağı bildirildi..

Tirebolu Belediyesi, merkezi İstanbul’da bulunan ve başkanlığını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın yaptığı Tarihi Kentler Birliği’ne üye oldu.

Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’ın, 15 Nisan 2015 tarihinde yapılan meclis toplantısında  sunduğu ve meclisce de onaylanan Tarihi Kentler Birliği’ne başvurusu, Tarihi Kentler Birliği Komisyonu tarafından incelenerek kabul edildi ve bu başvuru İçişleri Bakanlığı’nın onayından da geçerek Tirebolu’nun üyelik  başvurusu kesinlik kazandı.

Tarihi Kentler Birliği’ne üyeliği 16 Mayıs 2015 tarihi itibariyle kesinleşen Tirebolu Belediyesi’nin, bu sayede farklı hibe programlarından yararlanacağının müjdesini veren ve söz konusu birliğe üye olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Karapıçak, Tirebolu’nun, Tarihi Kentler Birliği’ne üyelik başvurusunun kabul edildiğini sosyal medya üzerinden duyurup, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Yaklaşık 4 ay önce yaptığımız detaylı başvuru dosyası ile konuyu ilgili mercilere iletmiştik. İlçemiz, çok geniş bir tarih ve kültür mirasına sahip bir yer. Biz, bunun bilincinde olarak yapılması gereken her hususu birer birer araştırıyor ve bunları da hayata geçirmek için adımlar atıyoruz. Tarihi Kentler Birliği başvurumuz da bunlardan bir tanesidir. Hamdolsun bu konuda ilk adımı attık, bizim için esas süreç şimdi başlıyor.

Tarihi Kentler Birliği’ne üyeliğimiz sayesinde daha farklı hibe programlarından yararlanabilme imkanına kavuşmuş olacağız. Bu konuda birlik tüm altyapısı ile bize destek verecek. İlerleyen süreçte bu konudaki projelerimizi tek tek vatandaşlarımızla paylaşacağız. Tarihi Kentler Birliği’ne üyeliğimiz hayırlı ve uğurlu olsun.”

Tarihi Kentler Birliği’nde belediyeler; belediye başkanları ve Belediye Meclisinin kendi üyeleri arasından seçecekleri bir üyenin katılımıyla temsil ediliyorlar. Söz konusu birliğe üye olan Tirebolu Belediyesi’nden, Birlik Meclisini oluşturmak için belediye başkanının yanı sıra meclis üyelerinden bir asil ve bir de yedek üye belirlemesi istendi. Tirebolu Belediye Meclisi, bundan sonra yapacağı ilk oturumunda Tarihi Kentler Birliği’ne sunacağı asil ve yedek üyeyi belirleyecek.

Öte yandan, Tirebolu Belediyesi’nin, Tarihi Kentler Birliği’ne üye olması, tarih ve kültür kenti olan Tirebolu’da büyük memnunluk yarattı.

Kaynak: Tireboluexpress