Tirebolu Lisesi Çürümeye mi Terk Edildi?

Tirebolu Lisesi Çürümeye mi Terk Edildi?

0
856

Tirebolu Lisesi Eski Müdürlerinden Muammer Sezgin, Tirebolu Lisesi’ni ziyaret ederek son halini gördüğünde dayanamadı ve; “Sen böyle mi olacaktın!” dedi.

50 yıldan fazla Tirebolu Lisesi olarak binlerce gencin yetişmesine vesile olan okul, geçen senelerde Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi adını almış ve geçen sene de öğrenci azlığı bahane edilerek kapatılmıştı. O zamandan bugüne kadar henüz değerlendirilmeyen okul binasının camları kırılmış, korkuluklar ve kapılar ise yer yer paslanmış.

Öğrenciliği ve memuriyetinin önemli bir bölümü okulda öğretmenlik ve idarecilikle geçen Muammer Sezgin yaptığı açıklamada; “Tirebolu Lisesinin binası 1860 yılında Abdülmecit tarafından askeri kışla olarak yapılmış. 1. Dünya Savaşı’nda Rusların top atışı ile kısmen yıkılmış. 1965 yılında zamanın valisi tarafından restore edilerek 1966-67 öğretim yılında lise olarak hizmete açılmış. 50 yıl lise olarak eğitim ve öğretime devam edilmiş. Öğrenci mevcudu bahane edilerek 2016 yılında zamanın idarecileri tarafından kapatılmış. 2 yıldır atıl durumdadır. Binanın camlarını kırılmış. Yer yer harabeye dönmüş. Okulun Giresun Üniversitesine verileceği söyleniyordu. 3 trilyonluk bir tadilat faturası çıkarılınca vaz geçilmiş. Ben bir Tirebolu Lisesi mezunu olaraktan ortaöğretim kurumu olarak devam etmesinden yanayım. Bu iki şekilde olabilir; Tirebolu Anadolu Lisesi bu binaya taşınabilir veya buraya fen lisesi açılarak ilçenin bu eksikliği giderilebilir. 50 yıl boyunca 5000 üzerinde mezunu olan okulun bu hale gelmesi içimi sızlatıyor. Okulumuzun bir misyonu var ve yaşaması gerekiyor. Geçenlerde okulu ziyaret ettim; yüreğim sızladı” dedi.

Okul mezunları ve ilçe sakinleri tarafından da dile getirilen bu isteklere karşı yetkililerin ne söyleyecekleri merak ediliyor.

Haber: İbrahim Balcıoğlu