Tarihi Eserler

Köy Evleri: Geleneksel yöntemlerle yapılmış evlerden günümüze kadar gelebilmiş örneklerden bazıları …Alt katında hayvanların barındığı ahır ve üst kısmı evde yaşayanların kalacağı şekilde inşa edilmiş. Ahır kısmı kara taştan ve kireç harcıyla yapılan evlerin üst kısmı tahta, dış kısmı  taş parçalarıyla ve kireç harcıyla dolma denilen bir yapı oluşturulmuştur. Üstü çatı malzemesiyle yapılmış, katran ile boyanmış tenekelerle örtülüdür.Bu yapıların iç bölmeleri, tavan ve taban döşemeleri tahtadan    yapılmıştır.

         Köy Fırınları: Kışa saklanacak meyvelerin ve sebzelerin kurutulduğu  taş fırın.Bu fırınlarda mısır, fasulye, elma, armut, erik kurutularak kışa bırakılır.Elma ve armut dilimlenerek kurutulur.Kara taştan yapılan fırınlar yöre ustaları tarafından iç kısmı kubbeli olarak yapılır.

Mağzu: Bölgenin bazı yerlerinde serender denilen bu yapıya köyümüzde mağzu denilmektedir.Direkler üzerine yapılan bu yapı da  bazı yiyeceklerin kışa saklanması ve  bazı eşyaların korunması için kullanılır.İki kısımdan oluşan mağzuların iç bölümünün alt kısmı hava akımını sağlayacak şekilde çubuklarla örülmüştür.Konulan malzemelerin havalanmasını sağlar.Dış duvarlar kalın tahtalardan oluşur ve köşeleri girmeler yapılarak birbirine bağlanmıştır.Fare  çıkmasını önlemek için girişe konulan merdivenler iş bitince kaldırılır.Direklerden çıkmaması için uçlarına şapka şeklinde başlıklar koyulmuştur.

         Siperler: Köyümüzün Alçak Gıran’ı mevkiinde bulunan 1 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğinde bu zemin 1916 da bölgenin Rus işgali sırasında siper olarak kullanıldığı ifade ediliyor.Tepenin arka kısmında deniz ve Tirebolu görünmektedir.Görele’nin Dikmetaş şehitliğini gören siperlerden bölgenin işgaline direnen yöre insanının askeri amaçla yararlanıldığı bildirilmektedir.Bu tür siperler bölgemizde gittikçe azalmıştır.

Taş Çeşmeler: Ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen çeşme ilginç yapı özelliği taşıyan önemli tarihi eserlerimizdendir.Bir duvarın içine duvarla yapılan çeşmelerden su alınarak güğümle evlere taşınmaktaydı.

         Köprüler: Köyümüzün tarihi eserlerinin başında gelen bu köprünün yapılış  tarihi bilinmektedir.Kesme taştan kemer yöntemiyle yapılan köprü bugün kullanılmaktadır.Yörede  1897 tarihinde  Yosma Zade Ömer Ağa tarafından yapıldığı kesin olarak bilinen Şalaklı köprüsüyle aynı tarihte yapıldığı söylenmesine rağmen görünüm olarak Şalaklı köprüsüyle aynı özelliği göstermediği bilinmektedir.Bu köprünün daha önce yapılmış olduğu kanaati yaygındır.Köprünü zirve taşında olan işaret ve yazının ne olduğu bilinmemektedir.

Taş Çeşme: Kesme taştan yapılan ve Çanağı da taştan olan bu çeşme araba yapılırken yuvarlanan taşların çarpması sonucu hasar görmüştür ve ardından onarılmıştır.

Değirmenler: Köyümüzün güney komşusu Şalaklı’ya yakın bir kemsinde köyün ortak malı olan bir değirmen ve 10 dönümlük bir arazisi vardır.Yapılış tarihi bilinmeyen değirmen ve su arkı zaman zaman tamir edilerek 10 yıl öncesine kadar kullanılırken son yıllarda tamamen kullanılmaz hale gelmiştir.Bölgeden ayrılan insanların çokluğu ve mısır tarlalarının fındığa dönüştürülmesiyle başlayan süreçte köylere Görele’den buğday ekmeği servisi yapılması değirmenlerin kapanmasına sebep olmuştur.Bugün değirmenin iç ve dış yapısı tahrip olmuş su arkı da kapamıştır.

 

Değirmen Yanı Köprüsü: Köyümüzün değirmen yanında şahsa ait bir değirmen daha bulunmaktadır.Uzunu yıllar her iki değirmene ulaşmak için kullanılan bu köprü 1970 yılında yapışan Görele-Aydınlar yolundan Görele’ye ulaşmak içinde  yoğun olarak kullanılmıştır.Bu köprünün orta ayağı tarihi bir eser niteliği taşımaktadır.Zaman zaman yaşanan dere taşkınlarında köprüyü sel götürmesine rağmen orta ayak varlığını sürdürmektedir.Yapılış tarihi bilinmeyen orta ayağın horasan  harcıyla yapıldığı ifade edilmektedir.Köprü yaya geçişlerine elverişli olup geçmişte pelit ağacından yapılan ana taşıyıcılar günümüzde demire uyarlanmıştır.

         Yeni Köprü: Köyümüze Görele-Köprübaşı-Aydınlar yolundan ayrılan beton bir köprüden geçilerek ulaşılmaktadır.1999 yılında açılan köprü bugün merkez ve Altıparmak mahallesine ulaşımda hizmet vermektedir.