Şükrü Okan’ı Ne Kadar Tanıyoruz?

0
616
misafir kalemler, misafir kalem
misafir kalemler, misafir kalem

Sitemizde birçok kültürel değeri, unutulmaya yüz tutmuş özellikleri, Tirebolu için önemli kişileri tanıtmaya çalışıyoruz.

Bu amaçla birçok video hazırlarken bir de yarışma başlattık. Yarışma sorusu hazırlamak için araştırmalar yaparken Tirebolu için çok önemli bir kişiyi buldum.

Açıkçası hayatıyla ilgili bu kadar bilgiyi ben de o zaman öğrendim.

            İstanbul’da olduğum dönemde, böylesine önemli birinin mezarı da İstanbul’dayken ziyaret etmemeyi kedime yakıştıramazdım. Mezara nasıl ulaşılacağını araştırıp öğrendikten sonra ilk işim ziyaret etmek oldu.

            Öncelikle sizleri daha fazla meraklandırmadan kimden bahsettiğimi açıklayayım ve neden bu kadar önemli olduğuna dair derlediğim bazı bilgileri sizlerle paylaşayım:

Cumhuriyet tarihinin ilk Harp Filosu ve Donanma Komutanı Koramiral Şükrü Okan.

Şükrü Okan, 1880 yılında Tirebolu’da Hamam Mahallesi’nde doğmuştur.

İlk ve orta öğrenimi Tirebolu’da tamamladıktan sonra 31 Mart 1311’de (12 Nisan 1895) Bahriye Mektebi İdâdî birinci sınıfına girdi. 1 Mart 1315’te (14 Mart 1899) Harbiye sınıfına geçmiştir.

9 Ocak 1911’de dört subaydan oluşan bir grup ile denizaltıcılık konusunda Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya’da özellikle Fransız denizaltı gemileri üzerinde incelemeler yapmıştır.

İnceleme kurulu olarak verdikleri raporun değerlendirilmesi sonucu Fransa’da iki denizaltı yaptırılması kararı alınmıştır.

 2 Mayıs 1925’te yarbaylığa terfi etmiştir. I ve II. İnönü adları verilen denizaltı gemilerinin 9 Haziran 1928’de İstanbul’a gelerek donanmaya katılmalarından sonra teşkil edilen Denizaltı Gemileri Komutanlığı’nın ilk komutanı olmuştur.

24 Kasım 1931’de su üstü gemilerinden oluşan Harp Filosu Komutanlığına vekâleten atanmıştır. 30 Ağustos 1935’te Tuğamiralliğe terfi etmiştir. 20 Eylül 1935’te yeni teşkil edilen Donanma Komutanlığına getirilmiştir.

 Atatürk tarafından kendisine “Okan” soyadı verilmiştir.

Kocaeli Milletvekili Salah Yargı’nın vefatı nedeniyle TBMM VII. dönem ara seçiminde CHP’den Kocaeli milletvekili seçilmiş ve 14 Aralık 1945’te Meclise katılmıştır. VIII. dönemde de (5 Ağustos 1946-24 Mart 1950) tekrar seçilerek TBMM’deki görevine 14 Mayıs 1950’ye kadar devam etmiştir.

18 Şubat 1957’de İstanbul Erenköy’deki evinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etmiştir ve cenazesi ertesi günü askerî törenle Sahrayı Cedit Kabristanı’na defnedilmiştir. Adı “Amiral Şükrü Okan Caddesi” olarak Tirebolu Belediyesi tarafından sahildeki caddeye verilmiştir.

Mezarını Sahrayı Cedit Kabristanı’nda olduğunu öğrenince nasıl ulaşacağım konusunda bilgi topladım ve bu konuda amcamın da yardımıyla kabristana ulaştım.

Kabristana girdiğinizde danışma bölümünün karşısında, üzerinde gemi resmini ve “Tirebolulu Koramiral Şükrü Okan İlk Harp Filosu ve Deniz Komutanı” yazan mezar taşını göreceksiniz.

Önceki yazımda Piçoğlu Osman’ın mezarını ziyaret etmiştim ve tatilinizden bir günü ayırmak gerektiğini söylemiştim. Aynı şeyler Şükrü Okan için de geçerli. İstanbul’daki ulaşım kolaylıkları da göz önüne alındığında bence gidilip ziyaret edilmeli.

Ben gittim, gördüm, mezarında Fatiha okudum. Araştırıp bulduğum bilgileri okuyunca da gururlandım. Bence sizler de bir gününüzü ayırıp ziyaret edip bu gururu yaşamalısınız.

Murat Öztürk

yukaribogali.gen.tr