Amiral Şükrü Okan

Cumhuriyetin ilk Donanma Komitanı Amiral Şükrü Okan Tireboluludur.

  • Denizcilik geleneğine mensup bir ailenin çocuğu olan Şükrü Okan, 1880 yılında Tirebolu’da Hamam Mahallesi’nde doğdu. Babası tüccar kaptanlarından Rizelioğlu Mehmed Efendi, annesi Küçükömeroğlu ailesinden Ali Molla Kaptan’ın kızı Azize Hanım’dır.
  • İlk ve orta öğrenimi Tirebolu’da tamamladıktan sonra 31 Mart 1311’de (12 Nisan 1895) Bahriye Mektebi İdâdî birinci sınıfına girdi.
  • 27 Mart 1317’de (9 Nisan 1901) güverte teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetlerine katıldı. Bir süre İdare-i Mahsusa vapurlarında çalıştıktan sonra Şân-ı averstimbotu II. Komutanlığına atandı.
  • 5 Ocak 1903’te üsteğmenliğe terfi ederek 17 Eylül 1323’te (30 Eylül 1907) Kütahya Torpidosu II. Komutanı oldu.
  •  20 Kasım 1909’da Sultanhisar torpidosu komutanlığına getirildi.
  • 9 Ocak 1911’de dört subaydan oluşan bir grup ile denizaltıcılık konusunda Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya’da incelemeler ve özellikle Fransız denizaltı gemileri üzerinde incelemeler yaptı..
  • Türkiye’nin Almanya yanında savaşa girmesinden sonra altı güverte ve makine subayı ile birlikte denizaltıcılık kursu görmek üzere 11 Ocak 1915’te Almanya’ya Kiel Tersanesi’ne gönderildi.
  • Binbaşı Şükrü Bey’in Cumhuriyet Bahriyesindeki ilk görevi Subay Kursları Müdür Yardımcılığı oldu.
  • 1 Mayıs 1924’te atandığı Filotilla Komodor Vekâletinde üç kişilik bir heyetle Avrupa’ya gönderilerek Fransa, Hollanda ve İsveç’te denizaltı gemisi satın alınması veya inşası için incelemelerde bulundu.
  • 9 Haziran 1928’de İstanbul’a gelerek donanmaya katılmalarından sonra teşkil edilen Denizaltı Gemileri Komutanlığının ilk komutanı oldu.
  • 24 Kasım 1931’de su üstü gemilerinden oluşan Harp Filosu Komutanlığına vekâleten atandı.
  • Şükrü Okan, Yavuz zırhlısı ile 24 Ağustos 1932’de Tirebolu’ya geldi.
  • 30 Ağustos 1935’te tuğamiralliğe terfi etti.
  • Atatürk tarafından kendisine “Okan” soyadı verildi.
  • 30 Eylül 1935’te yeni teşkil edilen Donanma Komutanlığına getirildi. 30 Ağustos 1936’da tümamiral ve 30 Ağustos 1939’da koramiral oldu.
  • 10 yıl aralıksız donanma komutanlığı yaptı. Donanma komutanı iken yaş haddinden emekliye ayrıldı (14 Temmuz 1945).
  • Cumhuriyetin ilk harp filosu ve donanma komutanıdır.
  • Kocaeli milletvekili Salah Yargı’nın vefatı nedeniyle TBMM VII. dönem ara seçiminde CHP’den Kocaeli milletvekili seçildi ve 14 Aralık 1945’te Meclise katıldı. 
  • 18 Şubat 1957’de İstanbul Erenköy’deki evinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti ve cenazesi ertesi günü askerî törenle Sahrayı Cedit Kabristanına defnedildi.
  • Adı “Amiral Şükrü Okan Caddesi” olarak Tirebolu Belediyesi tarafından sahildeki caddeye, Deniz Nakliyat Anonim Ortaklığı’nca bir şilebe verildi.

Kaynak: Ayhan Yüksel